İş kazaları ve meslek hastalıkları, dünyada her yıl milyonlarca çalışanın hayatını olumsuz yönde etkilerken aynı zamanda ulusal ekonomilerde de büyük boyutta kayıplara neden olmaktadır. Çalışanlar için sağlıklı ve güvenli bir iş ortamı sağlanması ve bu ortamın sürdürülebilir olması tüm dünya ülkelerinin ortak hedefidir. Türkiye’nin Başkanlığında 2015 yılında gerçekleştirilen G20 zirvesinin istihdam gündeminde de bu konu kendine önemli bir yer bulmuştur. 

Bu ortak hedefe, ülkeler arasındaki işbirliğinin yanı sıra bilgi, tecrübe ve iyi uygulamaların paylaşımıyla ulaşılacaktır.

Bu amaca yönelik olarak, 2001 yılından itibaren her iki yılda bir ülkemizde düzenlemekte olduğumuz Uluslararası İş Sağlığı ve Güvenliği Konferansının sekizincisi “Sürdürülebilir İş Sağlığı ve Güvenliği” ana teması ile alanlarında öncü akademisyenler, uzmanlar, ulusal ve uluslararası kuruluşlar, üniversiteler, meslek odaları ve sivil toplum örgütlerinden temsilcilerin katılımıyla 8 - 11 Mayıs 2016 tarihleri arasında İstanbul’da düzenlenecektir.

Konferansta “Sürdürülebilir İş Sağlığı ve Güvenliği” ana teması altında 36 ana başlıkta İş Sağlığı ve Güvenliği ile ilgili konular değerlendirilecektir. Konferans ile eş zamanlı olarak düzenlenecek olan İş Sağlığı ve Güvenliği Fuarında ziyaretçiler iş sağlığı ve güvenliği alanında yeniliklerle tanışma fırsatı bulacaklardır.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı 2016’da gerçekleştirilecek bu geniş katılımlı büyük organizasyonda sizlere ev sahipliği yapmaktan gurur duymaktadır. 

Bu vesileyle, sizleri Konferans oturumlarından yararlanmaya ve iki kıta üzerinde kurulu, dünyadaki tek şehir; İstanbul’u keşfetmeye davet ediyorum.

Süleyman SOYLU
Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı