İlk olarak 2005 yılında yapılan Tübitak Alternatif Enerji kaynaklı araçlar yarışması, petrol türevi yakıtlar dışında kalan ve emisyon değerleri sıfır olan, çevreye ve atmosfere zarar vermeyen enerji kaynakları ile çalışan araçların tasarlanıp, üretilip yarıştırılması düşüncesi ile düzenlenmektedir. Amaç, toplum bilincinin arttırılması ve kamuoyunda farkındalık oluşturulmasıdır. Düzenlenen yarışmalar çerçevesinde, Türkiye genelinde mühendislik olarak önde gelen üniversiteler tarafından kendi bünyelerinde en az 2 önemli parçasının yerli olarak üretilmesi şartına bağlı olarak, güvenli, tasarruflu ve çevreci araçlar tasarlanması teşvik edilmektedir.

Gümüşhane Üniversitesi Gümüşhane Meslek Yüksekokulu olarak 3 yıldır katıldığımız bu yarışmalar için 57.500 TL toplam teşvik ve 5.000 TL toplam ödül ile Tübitak tarafından desteklenmekteyiz. Yarışmaların Hidromobil ve Elektromobil kategorilerinde katılım gösteren MYO, 2015 yılı için Hidromobil kategorisinde 15 üniversite arasından 6.lık derecesi aldı. Elektromobil kategorisinde de 47 takım arasından Kurul Özel Ödülü’ne layık görülerek kupa ve madalyalarını alarak yarışmayı tamamladı.

Araç üzerindeki mekanik sistemler ile birlikte şase ve kabuk tasarım ve imalatı, elektronik beyin, uzaktan haberleşme ve veri aktarımı, batarya kontrol sistemleri ile birlikte, hız ve sıcaklık gösterge, uyarı-önlem sistemleri yerli olarak tasarlanmış ve hayata geçirilmiştir. Bu çalışmalarda Meslek Yüksekokulu adına hazırlık yapan Mekatronik Programına yardımlarını esirgemeyen başta sayın rektörümüz Prof. Dr. İhsan GÜNAYDIN olmak üzere, Meslek Yüksekokul Müdürü Doç. Dr. Abdullah KAYGUSUZ, BAP Koordinatörlüğü ve Meslek Yüksekokulu Bilgisayar Programcılığı bölümünün destekleri ile başarı çıtasının daha da yükselmesi için çalışan tüm öğretim elemanları ve öğrencileri ile 2016 yarışlarına en iyi şekilde hazırlanacaklardır.